بنزین چگونه به‏ دست می‏ آید؟

بنزین چگونه به‏ دست می‏ آید؟

بنزین

بنزین یکی از مفیدترین مواد موجود در جهان است. اتومبیل‏ ها، هواپیما‏ها و سایر وسایل نقلیه موتوری به کمک بنزین حرکت می‏ کنند. از این ماده به عنوان منبعی برای تولید سایر اشکال انرژی از جمله نور نیز استفاده می‏ شود.

نفت

بنزین از نفت خام به دست می‏ آید نفت خام مایعی غلیظ، سیاه و چسبناک است که از چاه‏ های نفت استخراج می‏شود. به این ماده، طلای سیاه هم می‏ گویند؛ چرا که پایه‏ های اقتصاد و صنعت جهان بر آن استوار است. این ماده عموماً در مخازن زیرزمینی یافت می‏ شود. آیا می‏ دانید نفت چگونه به وجود آمده است؟

بقایای بدن گیاهان و جانوران میلیون‏ ها سال پیش در زیر لایه‏ هایی از سنگ‏ ها و رسوبات مدفون شد. فشار و حرارت زیاد باعث شد که این مواد به تدریج به نفت و گاز تبدیل شوند. در بستر برخی از اقیانوس ‏ها و دریاها نیز مخازن عظیمی از نفت وجود دارد.

نفت خام پس از استخراج از چاه‏ های نفتی، پالایش می‏ شود. پالایش نفت به عملیاتی گفته می‏ شود که طی آن، مواد گوناگونی از جمله بنزین، نفت سفید، گازوئیل، قیر، گریس و غیره از نفت خام به دست می‏ آید. برای این کار، نفت خام را درون لوله‏ هایی بزرگ حرارت داده، تبخیر می ‏کنند. پس از آن، بخارات حاصل را در دستگاهی به نام برج تقطیر در دماهای متفاوت به مایع تبدیل می‏ کنند. هر یک از فرآورده‏ های گوناگونی که از این طریق به دست می‏ آید، وارد لوله ‏ای مجزا می‏ شود. به این عمل، تقطیر جزء به جزء می‏ گویند. برخی از فرآورده ‏های پتروشیمی حاصل از صنعت نفت عبارت‏ند از: پلاستیک،رنگ روغن، رنگ‏های پلاستیکی، داروهای گندزدا، حشره ‏کش‏ها، مواد منفجره، شامپوها و کرم‏ های زیبایی، پودرهای پاک کننده و کودهای شیمیایی.

بیشترین ذخایر نفتی جهان در کشورهای کرانه خلیج فارس، آمریکا و روسیه واقع ‏اند.

منبع : http://www.tebyan.net

/ 0 نظر / 41 بازدید